Průvodce nákupem vířivky

Podle čeho tedy vybírat?

Faktorů je mnoho. Překvapit vás může variabilnost typů, velké cenové rozpětí, nepřehledné výčty komponent i zástupy výrobců a prodejců. Zorientovat se na trhu není zpočátku nic jednoduchého. Věříme, že náš rádce se vám stane dobrým pomocníkem.

Pro začátek předpokládejme, že už máte jasno o velikosti nebo přibližné podobě. Co dalšího byste si ale měli ujasnit, abyste si příjemné chvíle pohody zajistili na dlouhé roky dopředu?

1. Kolik bude stát vířivka nebo swim spa bazén?

Cena je možná nejdůležitějším faktorem, kterým se budete řídit. Pozor, u vířivek nemusí vždy platit populární pravidlo „Levné=nekvalitní vs. drahé=špičkové“.

Faktem ovšem je, že pokud v některých obchodních řetězcích narazíte na vířivku pod 70 000 Kč, jedná pravděpodobně o nekvalitní produkt – za takovou cenu je nemožné kvalitní vířivku vyrobit.

Před samotným nákupem si různé cenové relace vířivek dobře prostudujte a seznamte se s detaily nabídky. Velké cenové výkyvy jsou způsobené šíří nabízeného vybavení, kvalitou provedení i použitých komponent a v neposlední řadě pověstí firmy, která vířivku vyrobila.

2. Jak je zpracovaná skořepina vířivky nebo swim spa bazénu?

Na kvalitě akrylátové skořepiny stojí a padá trvanlivost každé vířivky a swim spa bazénu. Akrylát je vždy první viditelnou částí a v případě jeho poškození dochází k výraznému znehodnocení celé vany.

Je kvalita povrchu a použitých materiálů důležitá? Kvalita povrchu a kvalita konstrukce je u vířivky to nejdůležitější
Povrch akrylátu a jeho výrobní kvalita dále zesílení celé skořepiny má významný vliv na životnost a pevnost Vaší vířivé vany.
Některé levné vířivky nemají stejnou tloušťku akrylátu v místech oblouků a zakřivení, jakož i ve spodní polyesterové konstrukci, prosvítá spodní konstrukce, hrozí vytržení už po krátkém používání.

Viděli jste už někdy vybledlou vířivku? Je to poměrně častý jev, že vířivka už ve druhém, třetím roce ztratí svůj lesk. u některých dokonce už i dříve. U našich tomu tak není. I po několika letech má vířivka IDOL SPAS svou původní barvu akrylátu a působí svěže, jakoby byla právě koupena a instalována. Neztrácí tedy svůj exkluzivní vzhled. Toto je díky tomu že používáme sice drahý ale nejlepší akrylát od firmy Lucite International Ltd.

Na trhu se můžete setkat se třemi hlavními výrobci akrylátu:

  • Aristech (USA)
  • Lucite (USA)
  • Senoplast (Rakousko)
  • další čínské společnosti

Čínské akryláty jsou levnou náhražkou amerických skořepin, v poslední době se však na evropském trhu vyskytují v hojném množství. Ani specializovaní prodejci často netuší, zda právě tento nekvalitní typ nenabízejí. V momentě nákupu to totiž nelze zcela spolehlivě poznat. Když se potom během dvou let na akrylátu objeví praskající závadové bubliny, někdy ani není možné výrobek reklamovat. Mnoho prodejců nekvalitních vířivek totiž z důvodu velkého množství reklamací svého zboží skončilo v likvidaci.

Doporučujeme upřednostnit vířivky se skořepinami amerických firem Lucite nebo Aristech. Na těch nejkvalitnějších jsou aplikovány technologie Barier kód a Skin kód, které zaručí tu nejlepší přilnavost. Jakékoliv budoucí problémy se skořepinou tak eliminujete na minimum. Nekvalitní čínské akryláty naleznete prakticky pouze na vířivkách čínské výroby. A přestože i Číňané příležitostně použijí americké akryláty, téměř nikdy nejsou zpracovány technologiemi Barier a Skin. Výslední kvalita proto nikdy není stoprocentní.

V IDOL SPAS si na výběr materiálů potrpíme a zaručíme vám kvalitu na dlouhé roky dopředu. Používáme pouze nejlepší akryláty od firem Lucite Senoplast nebo Aristech a Barier kód ověřené značky Raichold.

Pozor však na levnou technologii vyztužení vířivky ne laminátem ale PUR pěnou. Je to sice laciná technologie, ale jen dočasně. Problémy s bublinami nebo osmosou se objevují již po 1 roce používání. A i renomovaní výrobci van tuto technologii zavrhli. Také jsme ji zkoušeli, jelikož je výrobně podstatě lacinější. Ale osmóza se objevila záhy. Tak že jsme tuto technologii také zavrhli. Lepší kvalitní korpus než nižší cena.

Lodě a staré americké vířivky všichni používají laminát. Jsou to po staletí. Ne PUR pěnu. Ta degraduje a je porezní což je jak na lodě tak na vířivky a swim spa bazény špatně.

3. Kde byl vyrobený ovládací panel a řídící jednotka vířivky nebo swim spa bazénu?

Čínské ovládací panely často nefungují, jak by měly. Výsledkem může být v krajním případě i vyhoření vířivky.

Za jedničky mezi výrobci považujeme firmy Balboa z USA a Gecko z Kanady. Na ovládací systémy Balboa, Gecko, popř. také Waterway nebo Davey, se rozhodně ptejte i v případě, že byste se ve finále rozhodli pro nákup vířivky čínské výroby.

Nebo tento ovladací panel s řídící jednotkou BP

Už i většina Čínských výrobců poznala že elektronika je základ a proto ve velkém začali nakupovat nejlevnější verzi ovládacích systémů od firmy Balboa. 90 % vířivek na evropském trhu s tímto panelem je také vyrobeno v Číně.

4. Kam chci vířivku nebo swim spa bazén umístit a jakou izolaci by měla mít?

Izolace vířivky nepatří k jejím nejviditelnějším prvkům. Její nekvalitní zpracování však i přesto zásadně ovlivní funkčnost vany, a to především v zimě. Proto zvolte izolaci adekvátní k prostředí, ve kterém chcete vířivku používat. Zvláštní pozornost věnujte výběru při umístění vany v exteriéru.

Naprostým základem je izolace akrylátu, kterou by dnes měla mít každá vířivka. Pokud tomu tak není, jedná se s největší pravděpodobností pouze o masážní vanu do interiéru. Plná izolace ve venkovní vířivce vám může ušetřit náklady na provoz v řádu tisíců korun.

5. Zajímá mě spotřeba energii?

Dalším komponentem, ovlivňujícím kvalitu vířivky je čerpadlo. Čerpadla se liší především poměrem výkonu a spotřeby. Některá čerpadla nemusí podat adekvátní výkon, přitom však spotřebují až trojnásobně vyšší množství energie než jejich kvalitní alternativy. S tím následně souvisí i životnost čerpadel.

Podle našich zkušeností jsou nejlepší a zároveň nejpoužívanější čerpadla od výrobců Gecko, Waterway a Balboa.

6. Jakou masáž si chci dopřávat?

Trysky jsou tím, co dělá vířivku vířivkou. Právě ony víří vodu a starají se o dokonalé uvolnění vašich svalů pomocí hydro masáže. Jsou to trysky, které se starají o váš požitek z relaxace.

Veškeré trysky jsou vyrobeny z plastu. Určujícím faktorem přitom není jejich počet, ale typ a rozmístění trysek ve vaně. Jejich kvalitu neposuzujeme podle použitého materiálu, ale podle zpracování.

Levné vířivky mají často jen přímé trysky, mnohdy ve zbytečně velkém množství. Vhodnější a příjemnější na použití jsou trysky rotační. Přímé trysky vyvíjejí pocitově větší tlak orientovaný do jednoho místa. To může způsobovat bolest nebo pocity svědění. Samotná masáž se pak může proměnit až v nepříjemný zážitek.

Rotační trysky oproti tomu fungují jako skutečný masér. Rozmasírovávají tělo a svaly. V našich vířivkách proto používáme především rotační trysky. Přímé trysky montujeme pouze na výslovné přání zákazníka.

7. Kdo vám vířivku prodává?

Konkurence mezi prodejci vířivek je poměrně velká. My v idol.cz doporučujeme spolupráci se zavedenými společnostmi, které nabízejí profesionální servis a jsou na trhu alespoň 5–6 let. Nezavedené firmy mnohdy náhle ukončí svou činnost. Zákazník s potřebou záručního servisu nebo nákupu náhradních dílů tak přichází o veškeré výhody. Základním indikátorem kvality bývá zázemí a prokazatelné reference firmy. Dejte na vlastní dojem z návštěvy i na zkušenosti zákazníků před vámi. Hodně vám také napoví historie firmy dle výpisu z rejstříku a datové přiznání jednotlivých dodavatelů na justice.cz

8. Kdo vaší vířivku nebo swim spa vyrobil?

Řekneme to upřímně. Situace na trhu je někdy trochu nepřehledná. Mnoho prodejců nemá s vířivkami potřebné zkušenosti a nedokáže určit pravý původ nabízených produktů. Staví vás tak před riziko, že ve finále pořídíte nízkou kvalitu, o kterou stojí málokterý zákazník.

Mezi renomované výrobce kvalitních vířivých van se řadí hlavně české, americké nebo kanadské značky. Doporučujeme vybírat především produkty těchto firem:

  • Idol spas (výroba ČR)
  • Usspa (ČR)
  • Jacuzzi (USA, některé modely Čína)
  • Hot spring (USA)
  • Coast spas (Kanada)
  • Ostatní Čína vydávaná za výrobu at už Německo, Švédsko (IQUE), Kanada, USA atd atd.

IDOL SPAS nabízí české výrobky včetně kompletního servisu a všech náhradních dílů sklademServisujeme i vířivky ostatních značek, které nás přesvědčili svou kvalitou.

Poradíme vám s výběrem a pokud již máte svou vířivou vanu vybranou, dokážeme vám o ní podat užitečné informace, případně ji pro vás srovnat s našimi českými výrobky.

Otázka nakonec: Jak poznáte vířivku vyrobenou v Číně?

Konstrukce

Většína prodejců všech vířivek, které je vydávají za Německé, Kanadské, Americké, Švédské atd. se honosí tím, že mají nerezovou konstrukci. „Nerezovou“ konstrukci používají pouze výrobci v Číně. Nikdo z výrobců z USA, Kanady a Evropy toto železo galvanizované chromem nepoužívá. Zeptejte se prodejce Vaší vířivky jakou mají vířivky konstrukci.

Díky nejasnosti v v původu a výrobě vířivek si většina prodejců přisvojuje výrobu vířivky v některém státě. Ale tyto vířivky neviděli ten stát ani z lode natož z letadla. Jedná se o velký podvod a klamání spotřebitele. Dnes ty lepší prodejci čínských vířivek přiznávají ze něco je montovna v Číně nebo Asii. Ve skutečnosti jsou to lze a je tam montováno vše. A díky tomu ze nepoužívají materiály které jsou nutné pro kvalitní vířivku dosahují na oko nižších cen. Ale po neúspešné reklamaci nekvalitní vířivky váš nákup vyjde daleko dráž.


Největší lháři

Ique spa house – Švédská kvalita??? Přiznávají že něco co kompletuje v Číně. Myslíte že něco se posílá ze Švédska do cíny a zpět? Najdete nějakou výrobu ve Švédsku? Ve Švédsku je jediná firma která vyrábí vířivky a to je firma Viskan. Říkají ze používají revoluční systém SQR od firmy LVJ. SQR systém má patentovaný firma CMP USA. Čínský výrobce trysek LVJ rozhodne zadní systém sqr nepoužila a ani nemůže. Další lži stíhají další… To že má vířivka systém Balboa neznamená že je vše z USA.

Čerpadla

Nechte si vířivku otevřít a zkontrolujte čerpadla. Pokud je na čerpadlech nalepena nálepka LX znamená to, že je na 100 % vyrobena v Číně celá vířivka. Ale hodně výrobců štítky přelepují například na Typhoon atd atd.

Opláštění

Stejně tak je možné čínskou produkci rozeznat dle opláštění – levné foukané PVC palubky odhalíte již od pohledu.

Řídící systém a ovládání

Dále se orientujte podle řídícího systému – pokud vířivka nepoužívá ovládání Balboa nebo Gecko, s největší pravděpodobností nelze očekávat potřebný standard kvality. Stane se, že na systémy Balboa či narazíte u čínské produkce, většinou však na ty nejnižší řady. Poznáte je podle toho, že nemají barevný display ani možnost celosvětového ovládání. Český jazyk ovládání byste u nich hledali marně.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme spoustu krásných “vířivých” chvil. A pokud pořád ještě váháte, napište nám nebo zavolejte. Jsme tady pro vás a rádi vám pomůžeme.

Je provoz vířivky nebo swim spa bazénu drahá věc?

Ekonomika chodu vířivky
Ptejte se na denní, měsíční a roční náklady. Jaké jsou náklady na používání chemie, na ohřev vířivky – na její filtrování?

My Vám tyto náklady prozradíme absolutně přesně a otázky s tím spojené také zodpovíme absolutně vyčerpávajícím způsobem. Záleží nám na tom, abyste radost z kvalitní hydro masáže znásobily ekonomickým provozem. Do vířivek IDOL SPAS jsou instalovány nejúspornější čerpadla na filtraci. Díky tomu máte jistotu, že Vás provoz bude stát překvapivě málo.

Další velice důležitá věc je použitá izolace vířivky. Laciné a běžné vířivky nemají kvalitní izolaci. Izolace na opláštění ať je jakkoliv silná nezaručuje dobrou izolaci, jelikož mezery mezi jednotlivými odnímatelnými díly jsou obrovské. Je to jako když máte na domě 30 cm izolace a necháte otevřené okno. Izolace může vypadat kvalitně, ale důležitější je její zpracovaní. My izolujeme konstrukci vířivky, což vlastně hermeticky uzavře vnitřní prostor vířivky a tím pádem využíváme běžné teplo čerpadel k ohřevu vody vaší vířivky. Při tomto způsobu izolace jen cirkulační čerpadlo bez topení může zvýšit teplotu vody i o 2 stupně za hodinu a to bez topení během filtrace.

Ostatní náklady? Detailně je pro Vás spočítáme a objasníme. Kontaktujte nás!