Czech Manufacture

 

Průvodce nákupem vířivky

 

Rozhodli jste se pro nákup vířivky? Gratulujeme!

Abyste si relax ve vaně užili naplno, doporučujeme neponechat nic náhodě. Dobře zvolené komponenty přispějí k vaší spokojenosti. Důsledkem špatného výběru naopak bývají nečekané starosti a vrásky na čele. Volba kvalitní vířivky je tak trochu alchymie.  

Podle čeho tedy vybírat?

Faktorů je mnoho. Překvapit vás může variabilnost typů, velké cenové rozpětí, nepřehledné výčty komponent i zástupy výrobců a prodejců. Zorientovat se na trhu není zpočátku nic jednoduchého. Věříme, že náš rádce se vám stane dobrým pomocníkem.

Pro začátek předpokládejme, že už máte jasno o velikosti nebo přibližné podobě. Co dalšího byste si ale měli ujasnit, abyste si příjemné chvíle pohody zajistili na dlouhé roky dopředu?

1) Kolik to bude stát?

Cena je možná nejdůležitějším faktorem, kterým se budete řídit. Pozor, u vířivek nemusí vždy platit populární pravidlo „Levné=nekvalitní vs. drahé=špičkové“.

Faktem ovšem je, že pokud v některých obchodních řetězcích narazíte na vířivku pod 70 000 Kč, jedná pravděpodobně o nekvalitní produkt – za takovou cenu je sotva možné kvalitní vířivku vyrobit.

Před samotným nákupem si různé cenové relace vířivek dobře prostudujte a seznamte se s detaily nabídky. Velké cenové výkyvy jsou způsobené šíří nabízeného vybavení, kvalitou provedení i použitých komponent a v neposlední řadě pověstí firmy, která vířivku vyrobila.

2) Jak je zpracovaná skořepina?

Na kvalitě akrylátové skořepiny stojí a padá trvanlivost každé vířivky. Akrylát je vždy první viditelnou částí a v případě jeho poškození dochází k výraznému znehodnocení celé vany.

Na trhu se můžete setkat se třemi hlavními výrobci akrylátu:

  1. Aristech (USA)
  2. Lucite (USA)
  3. Některá z čínských společností

Čínské akryláty jsou levnou náhražkou amerických skořepin, v poslední době se však na evropském trhu vyskytují v hojném množství. Ani specializovaní prodejci často netuší, zda právě tento nekvalitní typ nenabízejí. V momentě nákupu to totiž nelze zcela spolehlivě poznat. Když se potom během dvou let na akrylátu objeví praskající závadové bubliny, někdy ani není možné výrobek reklamovat. Mnoho prodejců nekvalitních vířivek totiž z důvodu velkého množství reklamací svého zboží skončilo v likvidaci.

Doporučujeme upřednostnit vířivky se skořepinami amerických firem Lucite nebo Aristech. Na těch nejkvalitnějších jsou aplikovány technologie Barier kód a Skin kód, které zaručí tu nejlepší přilnavost. Jakékoliv budoucí problémy se skořepinou tak eliminujete na minimum. Nekvalitní čínské akryláty naleznete prakticky pouze na vířivkách čínské výroby. A přestože i Číňané příležitostně použijí americké akryláty, téměř nikdy nejsou zpracovány technologiemi Barier a Skin. Výslední kvalita proto nikdy není stoprocentní.

V idol.cz si na výběr materiálů potrpíme a zaručíme vám kvalitu na dlouhé roky dopředu. Používáme pouze nejlepší akryláty od firem Lucite nebo Aristech  a Barier kód ověřené značky Raichold.

Vady akrylátuproblem akrylatu cinske virivky2        problem akrylatu cinske virivky

3) Kde byl vyrobený ovládací panel a řídící jednotka vířivky?

Čínské ovládací panely často nefungují, jak by měly. Výsledkem může být v krajním případě i vyhoření vířivky.

Za jedničky mezi výrobci považujeme  firmy Balboa z USA a Gecko z Kanady. Na ovládací systémy Balboa, Gecko, popř. také Waterway nebo Davey, se rozhodně ptejte i v případě, že byste se ve finále rozhodli pro nákup vířivky čínské výroby.

 

 

Už i většina Čínských výrobců poznala že elekronika je základ a proto ve velkém začali nakupovat nejlevnější verzi ovladacích systémů od firmy Balboa. 90% vířivek s tímto panelem je také vyrobeno v Číně.

Ovladací panel vířivky z Číny Balboa

Nebo tento ovladací panel s řídící jednotkou BP

ique virivky virivka cz Panel vířivky

4) Kam chci vířivku umístit a jakou izolaci by měla mít?

Izolace vířivky nepatří k jejím nejviditelnějším prvkům. Její nekvalitní zpracování však i přesto zásadně ovlivní funkčnost vany, a to především v zimě.  Proto zvolte izolaci adekvátní k prostředí, ve kterém chcete vířivku používat. Zvláštní pozornost věnujte výběru při umístění vany v exteriéru.

Naprostým základem je izolace akrylátu, kterou by dnes měla mít každá vířivka. Pokud tomu tak není, jedná se s největší pravděpodobností pouze o masážní vanu do interiéru. Plná izolace ve venkovní vířivce vám může ušetřit náklady na provoz v řádu tisíců korun.

5) Zajímá mě spotřeba energii?

Dalším komponentem, ovlivňujícím kvalitu vířivky je čerpadlo. Čerpadla se liší především poměrem výkonu a spotřeby. Některá čerpadla nemusí podat adekvátní výkon, přitom však spotřebují až trojnásobně vyšší množství energie než jejich kvalitní alternativy. S tím následně souvisí i životnost čerpadel.

Podle našich zkušeností jsou nejlepší a zároveň nejpoužívanější čerpadla od výrobců Gecko, Waterway a Balboa.

6) Jakou masáž si chci dopřávat?

Trysky jsou tím, co dělá vířivku vířivkou. Právě ony víří vodu a  starají se o dokonalé uvolnění vašich svalů pomocí hydromasáže. Jsou to  trysky, které  se starají o váš požitek z  relaxace.

Veškeré trysky jsou vyrobeny z plastu. Určujícím faktorem přitom není jejich počet, ale typ a rozmístění trysek ve vaně. Jejich kvalitu neposuzujeme podle použitého materiálu, ale podle zpracování.

Levné vířivky mají často jen přímé trysky, mnohdy ve zbytečně velkém množství. Vhodnější a příjemnější na použití jsou trysky rotační. Přímé trysky vyvíjejí pocitově větší tlak orientovaný do jednoho místa. To může způsobovat bolest nebo pocity svědění. Samotná masáž se pak může proměnit až v nepříjemný zážitek.

Rotační trysky oproti tomu fungují jako skutečný masér. Rozmasírovávají tělo a svaly. V našich vířivkách proto používáme především rotační trysky. Přímé trysky montujeme pouze na výslovné přání zákazníka.

7) Kdo vám vířivku prodává?

Konkurence mezi prodejci vířivek je poměrně velká. My v idol.cz doporučujeme spolupráci se zavedenými společnostmi, které nabízejí profesionální  servis a jsou na trhu alespoň 5-6 let. Nezavedené firmy mnohdy náhle ukončí  svou činnost. Zákazník s potřebou záručního servisu nebo nákupu náhradních dílů tak přichází o veškeré výhody. Základním indikátorem kvality bývá zázemí a prokazatelné reference  firmy. Dejte na vlastní dojem z návštěvy i na zkušenosti zákazníků před vámi.

8) Kdo vaší vanu vyrobil?

Řekneme to upřímně. Situace na trhu je někdy trochu nepřehledná. Mnoho prodejců nemá s vířivkami potřebné zkušenosti a nedokáže určit pravý původ nabízených produktů. Staví vás tak před riziko, že ve finále pořídíte nízkou  kvalitu, o kterou stojí málokterý zákazník.

Mezi renomované výrobce kvalitních vířivých van se řadí hlavně české, americké nebo kanadské značky. Doporučujeme vybírat především produkty těchto firem:

  • Idol spas (výroba ČR)
  • Usspa  (ČR)
  • Jacuzzi (USA, některé modely Čína)
  • Hot spring (USA)
  • Coast spas (Kanada)

Idol.cz nabízí české výrobky včetně kompletního servisu a všech náhradních dílů skladem. Servisujeme i vířivky ostatních značek, které nás přesvědčili svou kvalitou. Poradíme vám s výběrem a pokud již máte svou vířivou vanu vybranou, dokážeme vám o ní podat užitečné informace, případně ji pro vás srovnat s našimi českými výrobky.

Otázka nakonec: Jak poznáte vířivku vyrobenou v Číně?

Konstrukce

Většína prodejců všech vířivek, které je vydávají za Německé, Kanadské, Americké, Švédské atd. se honosí tím, že mají nerezovou konstrukci. „Nerezovou“ konstrukci používají pouze výrobci v Číně. Nikdo z výrobců z USA, Kanady a Evropy toto železo pogalvanizované chromem nepoužívá. Zeptejte se prodejce Vaší vířiky jakou mají vířivky konstrukci.

Čínská konstrukce vířivky

Čerpadla

 

Nechte si vířivku otevřít a zkontrolujte čerpadla. Pokud je na čerpadlech nalepena nálepka LX znamená to, že je na 100%, vyrobena v Číně celá vířivka.

Opláštění

 

Stejně tak je možné čínskou produkci rozeznat dle opláštění – levné PVC palubky odhalíte od pohledu

Řídící systém a ovládání

 

Dále se orientujte podle řídícího systému – pokud vířivka nepoužívá ovládání Balboa nebo Gecko, s největší pravděpodobností nelze očekávat potřebný standard kvality. Stane se, že na systémy Balboa či narazíte u čínské produkce, většinou však na ty nejnižší řady. Poznáte je podle toho, že nemají barevný display ani možnost celosvětového ovládání. Český jazyk ovládání byste u nich hledali marně.

 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme spoustu krásných “vířivých” chvil. A pokud pořád ještě váháte, napište nám nebo zavolejte. Jsme tady pro vás a rádi vám pomůžeme.